hudba. U nás byla a je součástí běžného dne. Rádi si s partnerem pouštíme písničky. A od narození dcery jsme přidali i zpívání dětských a lidových písniček. Bylo hezké vidět, jak Gábi reagovala na hlas a melodii. Ač byla malé miminko, zpívala jsem jí. A teď, když už jí je 18 měsíců, má své oblíbené písničky a doplňuje v nich i slova. Máme jednou nebo i dvakrát za den hudební kroužek, kdy si Gábi vezme většinou bubínek a sedneme k nástrojům a zpíváme. Ale prakticky zpíváme častěji i jen tak. Když je na houpačce, když voláme babičce a oblíbené jsou i ukolébavky na dobrou noc. Teď u nás vedou písničky pásla ovečky, běží liška k Táboru, mámo táto v komoře myš…
A jak to máte vy? Taky dětem zpíváte? A jsou písničky vůbec třeba? V knize Pohodoví rodiče – pohodové děti od Ivy Jungwirthové je hezky vysvětleno, jak zpěv osob blízkých je nenahraditelný a má mnohem větší hodnotu, než kdybychom dětem pustili nahrávku. Zpívání písniček je podle autorky relaxační a zklidňující. A to musím souhlasit, i u nás to tak funguje.
V některých městech jsou i různé kroužky pro malé i větší děti, kde se zpívá nebo tančí. Nicméně, pokud tu možnost nemáte, tak si můžete s dětmi zazpívat i doma. Naše hudební nástroje jsou bubínek, klavírek, rumba koule a píšťalka. A pro tu radost ze zpěvu a hry to úplně stačí. Občas máme i kapelu, když se k nám přidá i táta.