Baby-Led Weaning
Na webech je možné nalézt nepřeberné množství informací a tabulek ohledně zavádění potravin a příkrmů. Já jsem jich prošla hodně a sestavila jsem si vlastní tabulky podle toho, co si myslím, že je pro moji dceru nejvhodnější. Až na výjimky jdeme cestou lokálních potravin a zavádění podle sezónnosti.
Předesílám, že nejsem výživový poradce a tyto tabulky jsem si vytvořila a používala pro svoji dceru. Pokud se jimi chcete inspirovat, tak jistě můžete, ale pokud máte jiné tempo nebo způsob zavádění, tak si vyberte ten, který vyhovuje vám.
Tip – Tabulky jsem si vytiskla, dala na lednici a vždy odškrtávala, podle toho, co jsme už zavedli, abych věděla, ze kterých potravin už mohu vařit/péct a měla je pořád na očích.
První tabulka a seznam prvních potravin pro 6.-7. měsíc.
Zelenina je čistě lokální a vhodná pro první příkrmy. U salátové okurky bych ještě ráda zmínila, že krásně chladí, protože v období 6.-7. měsíce se dětem obvykle prořezávají první zoubky.
Ovoce je až na banán a avokádo také lokální.
Nejvhodnější maso na začátek je králík a hovězí, ideálně v bio kvalitě.
Oleje jsou ideální pro pokapání potravin, které budeme dítěti nabízet a dodat mu tak větší bohatost na minerály, nenasycené mastné kyseliny a vitamíny.
V druhé tabulce jsou uvedeny potraviny na zavádění pro 7.-8. měsíc.
U ovoce je nutné dávat pozor na způsob podání, aby se malými kousky dítě nezadusilo.
Maso by mělo být stejně jako ostatní potraviny ideálně v bio kvalitě nebo od zdroje, který je vám znám.
U kvalitního bílého jogurtu a lučiny je důležité opravdu nebrat odtučněné nebo dietní výrobky. Dítě potřebuje skutečně dobrý jogurt, já používám například bílý choceňský.
Vejce mohou být poněkud sporné téma. Určitá literatura doporučuje zavádět odděleně žloutek od bílku. Našla jsem i dost článků, že po 6 měsíci by již vejce dítěti nemělo dělat potíž. My máme vajíčka od babičky a pomalu chceme zavést celá vejce.
Ve třetí tabulce jsou uvedeny potraviny na zavádění pro 8.-9. měsíc.
U ovoce je ideální pokud je v době podávání sezónní. Pokud ne, zkuste zajistit v bio kvalitě a u broskve a nektarinky bych oloupala před podáváním slupku.
Cizrnu doporučuju podávat jako upravený hummus pro děti, viz recept pro tuto věkovou kategorii.
Celé ořechy se dětem do 3 let podávat nesmějí, protože představují velké riziko dušení, ale mleté určitě můžete postupně zavádět. Jen pozor na alergie, tak zavádějte pomalu.
Ve čtvrté tabulce jsou uvedeny potraviny na zavádění pro 9.-12. měsíc.
Rozpětí tří měsíců je velké a potravin, které budeme zavádět je také hodně. Neznamená to, že během 9. měsíce se musí zavést všechno, naopak. Zavádět budeme postupně, podle toho, co má Gábi ráda a jak jí budou potraviny vyhovovat.
Především u nadýmavých potravin je důležité dát pozor na odstup od sebe a vyzkoušet, jak budou vyhovovat.
Nezapomínejte zavádět i koření a bylinky, aby se dětem jídlo ochutilo i bez soli a cukru.
V tabulce pro děti od jednoho do dvou let jsem zařadila opět poměrně hodně potravin, které budeme postupně zavádět.
Určitě se řiďte individualitou vašeho dítěte a zavádějte s citem. A to, že dítě od roku může sůl a cukr, neznamená, že to budete “cpát” všude.
Já Gábi zatím v 15 měsících nesolím (sůl už tootiž obsahují například i sýry, které jí občas dám) a zbytečně nesladím, zatím jen banánem/datlemi a sporadicky použiji med či kokosový cukr.
Potraviny nevhodné pro děti do 1 roku