Skip to main content

Domácí pesto

Domácí bazalkové pesto, taky ho milujete? Ještě jste ho nezkoušeli? Tak podle tohoto receptu už není třeba sbírat odvahu, zjistíte totiž, že je bazalkové domácí pesto rychlé na přípravu a velmi chutné. V originálním receptu jsou piniové oříšky, ale já ho mám nejraději z kešu oříšků a mandlí. Základem je mít kvalitní olivový olej. Já jsem do tohoto pesta použila olivový olej Azeite Da Vila z Portugalska a musím říct, že pesto je opravdu výborné. Pesto je ideální k těstovinám, na bruschettu, maso…využití se meze nekladnou. Kdo se do něj pustí? 

  • 2 hrnky lístků bazalky (cca. 80ks)
  • 1/2 hrnku piniových ořechů/mandlí/kešu
  • 3/4 hrnku parmezánu
  • 1/2 hrnku olivového oleje
  • 2 stroužky česneku
  • 1/2 lžičky soli

Lístky bazalky je dobré nejprve blanšírovat, aby vám pesto zůstalo krásně zelené. Připravte si mísu se studenou vodou a ledem. Dejte si vařit hrnec vody se špetkou soli. Jakmile se voda vaří vhoďte do ní lístky bazalky na pár vteřin, poté vylovte cedníkem a rychle dejte do připravené mísy s vodou a ledem a po pár vteřinách vylovte. Tato šoková změna teploty zajistí, že vám bazalka zůstane krásně zelená.


Pokud chcete tento krok blanšírování vynechat, můžete, na chuti to nebude mít vliv. 


Lístky bazalky vložte do mixéru, přidejte piniové ořechy nebo mandle či kešu oříšky, na kostičky nakrájený parmezán, česnek a mixujte za stálého přilévání olivového oleje. Pokud chcete a máte rádi řidší pesto, olivového oleje můžete použít více. 


Jakmile je pesto rozmixované na malé kousíčky, vypněte mixér. Z pesta nechceme mít úplnou kaši. 

Poté do pesta přidejte sůl podle chuti, promíchejte a můžete podávat. 


Pesto si dejte do uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici přibližně týden. Pokud nestihnete zpracovat, můžete pesto zamrazit. 


Dobrou chuť. 

Bazalkové pesto
Bazalkové pesto
Bazalkové pesto
Bazalkové pesto
Bazalkové pesto
Bazalkové pesto