Rajská omáčka je moje nejoblíbenější. Rajskou mi vždycky vařila maminka, když jsem jezdila domů z kolejí a bylo to přesně to jídlo, co jsem chtěla uvařit po ročním pobytu v USA. Jeden recept na ni, pro děti od 9 měsíců tu již máte. Do této jsem přidala jen několik dalších ingrediencí (cibule, kokosový cukr,..) a tak je vhodná pro děti až od jednoho roku.
Já chystám omáčku většinou z dvojité dávky, naporcuju i s masem a mrazím. Rajskou pak jako když najdete, když spěcháte nebo máte nějaké pochůzky a oběd je raz dva. Kdo se do ní pustí?
Maso si dáme do hrnce nebo do papiňáku a zalijeme ho vodou tak, aby bylo celé zaplavané, přibližně 500ml. K masu přidáme očištěnou mrkev, petržel a celer, bobkové listy, pepř a nové koření. Vše dáme vařit. V hrnci vaříme přibližně 3 hodiny a v papiňáku 2 hodiny až je maso měkké. Jakmile máme maso připravené, vyndáme z vývaru bobkové listy, pepř i nové koření.
A můžeme připravit omáčku. Na základ omáčky si připravíme jíšku z 1 lžíce ghí/másla a mouky. Jíšku si dáme na chvíli stranou, třeba do hrnečku.
Poté v hrnci rozehřejeme druhou lžíci ghí/másla a na ní osmažíme nadrobno nakrájenou cibulku dozlatova. Jakmile je cibulka téměř hotová, přisypeme 2 lžíce cukru a necháme rozvonět, až jemně zkaramelizovat. Nakonec přidáme lžíci rajčatového protlaku, krátce promícháme, aby se nám nepřipekl a zalijeme pasírovanými rajčaty.
Do připravené jíšky dáme přibližně 150ml vývaru (z vaření masa) a rozmícháme. Takto připravenou směs vlijeme do základu omáčky a promícháme.
Následně přidáme mrkve, které se vařily ve vývaru (také nám omáčku osladí) a rozmixujeme vše tyčovým mixérem. Pak přidáme skořici. Omáčku vaříme 30 minut, poté propasírujeme přes cedník. Nakonec do pasírované omáčky vmícháme 20g másla.
Jakmile je omáčka hotová, zjemníme jí smetanou, přivedeme k varu a odstavíme. Maso nakrájíme a podáváme s omáčkou a kolínky nebo domácími nudlemi.
Dobrou chuť.