Caesar salát. Kdo mě zná, ví, že zbožňuju Caesar salát. Mohla bych ho jíst denně, ale musí mít slaninu i kuře, takže mám ráda takovou tu českou verzi..to je pro mě Caesar. Caesar salát je legenda, která má mnoho podob, a je naprosto v pořádku si ho přizpůsobit podle své chuti. Ta vaše “česká verze” se šťavnatým kuřecím masem a křupavou slaninou je přesně ten typ vydatného a plnohodnotného jídla, které dokáže zasytit a zároveň potěšit chuťové buňky. Je to salát, který rozhodně není jen lehkým předkrmem, ale plnohodnotným hlavním chodem. Duší každého Caesar salátu je dresink. Ten pravý se sice připravuje ze syrových žloutků, ančoviček a parmezánu, ale existuje spousta skvělých a jednodušších alternativ. Výborný dresink si můžete připravit i z kvalitního bílého jogurtu nebo majonézy, dochucený česnekem, citronovou šťávou, dijonskou hořčicí a samozřejmě spoustou strouhaného parmezánu. Nezapomeňte také na krutony – ty domácí, opečené na másle s bylinkami, jsou nesrovnatelně lepší než kupované.
Ingredience
- 1ks římského salátu
- 70g slaniny
- 1 kuřecí prso
- sůl
- pepř
- 2 plátky toustového chleba
- 40g másla
- 30g hoblinek parmezánu
Ingredience na zálivku
- 3 ks ančoviček
- 1 lžička hrubozrnné hořčice
- 2 lžíce majonézy
- 1 lžička šťávy z citrónu
- pepř
- 30g parmezánu najemno nastrouhaného
- 1 stroužek česneku
Postup
Na pánvi si rozehřejeme 20g másla a orestujeme na kousky nakrájené kuřecí prso, které si osolíme a opepříme. Kuře restujeme hezky do zlatova. Když je hotové, dáme vychladnout do mističky. Pak si na pánvi orestujeme slaninu.
Na další pánvičce si necháme rozpustit 20g másla a orestujeme na kousky nakrájený toustový chleba a takto si připravíme krutony. Lze použít i bezlepkový toastový chleba nebo krutony vynechat..
Mezitím si omyjeme a nakrájíme římský salát.
Dále si připravíme zálivku. Do misky si dáme majonézu (tu si můžeme udělat i domácí z 1 žloutku, oleje, citrónu a vinného octa) – já používám kupovanou, protože kojím a syrový žloutek pro mě v tuto chvíli je zapovězen. K majonéze přidáme ančovičky a hezky rozmixujeme tyčovým mixérem. Dále přidáme citrónovou šťávu, najemno nastrouhaný parmezán, opepříme a přidáme jednu lžičku hrubozrnné hořčice a vše promícháme. Kdo chce, může přidat i 1 stroužek česneku. Já jsem česnek kvůli kojení tentokrát vynechala.
Takto připravenou zálivku si promícháme se salátem. Poté přidáme krutony a promícháme. Na salát navrstvíme kuře a slaninu, posypeme hoblinkami parmezánu a můžeme podávat.
Dobrou chuť.

