Taky máte doma hodně cuket i rajčat a nevíte co s nimi? Můžete zkusit tuto univerzální omáčku. Dá se zavařit nebo zamrazit a uschovat na podzim. Omáčka je univerzální a proto si ji můžete doladit podle libosti. Stačí orestovat kuřecí maso nebo přidat lososa. Do omáčky se může zamíchat lučina, posypat parmezánem nebo naopak přidat jen česnek a chilli. Hlavní je, že díky této omáčce budete mít oběd za pár minut hotový. Omáčku řadím jako vhodnou až od 1 roku (cibule, cukr).
Tento recept je pokladem pro každého zahrádkáře. Univerzální zeleninová omáčka, kterou si můžete připravit do zásoby, je záchranou pro rychlé večeře během celého roku. Zpracujete úrodu, když je v nejlepší kondici, a pak už jen saháte do spíže či mrazáku pro hotový základ plný chuti.
Po rozmixování můžete omáčku dochutit a rovnou použít, nebo ji ještě horkou plnit do čistých sklenic a zavařit. Je to skvělý základ na těstoviny, pod maso, nebo jako součást zapečených jídel.
Ingredience
- 5 lžic olivového oleje
- 4kg cukety
- 2 kg rajčat
- 300g cibule
- 500g mrkve
- 1 lžíce vinného octa
- 2-3 lžíce třtinového cukru
- 2 lžíce sušené bazalky
- sůl
- pepř
Postup
Ve velkém hrnci si rozehřejeme olivový olej a necháme na něm zesklovatět nadrobno nakrájenou cibuli. Poté přidáme na malé kostičky nakrájenou mrkev a cuketu a dusíme. Cuketa začne pouštět vodu, takže nijak nepodlévejte.
Mezitím si rajčata nakrojte do kříže a spařte 3 minuty vřelou vodou. Oloupejte z nich slupku, nakrájejte na čtvrtky (větší rajčata na více kusů) a přidejte je k cuketám.
Omáčku nechte 30 minut probublávat. Poté ji ledabyle pomixujte tyčovým mixérem a nechte dalších alespoň 30 minut vařit. Omáčka se vám bude redukovat, jak se bude odpařovat voda z cuket.
Když budete spokojeni s konzistencí, přidejte sůl, pepř, ocet, cukr a bazalku. Vše promíchejte.
Omáčku pak můžete zavařit i zamrazit. Já jsem si 3 sklenice (0,7l) zavařila. Zavařovala jsem 20 minut v hrnci s utěrkou na dně a vodou jsme sklenice zalila do půlky. (Sklenice i víčka musí být perfektně čisté.)
Zbytek omáčky jsem rozdělila do mrazících sáčků a zmrazila.Část omáčky jsem nechala na oběd.
Dobrou chuť.


