Domácí bulky na burgery chystám pokaždé, když doma připravujeme letní grilovačku. Ani teď v zimě jsem nevynechala a nachystala je na plnění trhaným masem. Bulky si vždy peču den předem, protože v den grilovačky bych všechno nestihla. A i tak jsou vždy výborné.
Domácí pečivo je vždy o úroveň výš a u burgerových bulek to platí dvojnásob. Jsou měkčí, vláčnější a chuťově bohatší než většina těch kupovaných. Strategie pečení den předem je velmi chytrá a ušetří spoustu stresu v den oslavy. Správně uskladněné bulky jsou i druhý den naprosto perfektní.
Před pečením je potřete rozšlehaným vajíčkem pro krásnou lesklou barvu a posypte sezamovými semínky pro klasický vzhled a chuť. Jsou dokonalé nejen na burgery, ale i na sendviče s trhaným masem. A můžete z nich nachystat i malinke mini burgery, jen pečte kratší dobu.
Ingredience na těsto
- 500g hladké mouky
- 160ml oleje
- 2 vejce
- 1/2 lžičky soli
- 42g droždí (1 kostka)
- 250ml vlažného plnotučného mléka
- 30g cukru krupice
Ingredience na potření
- rozšlehané vajíčko
- kmín
- hrubozrnná sůl
- sezamové semínko
Postup
Troubu si předehřejeme na 180 stupňů. Do mísy odvážíme mouku, uděláme důlek a do něj rozdrobíme droždí, které zalijeme vlažným mlékem a přidáme cukr. Necháme vzejít kvásek. Poté přidáme ostatní ingredience (olej, vejce, sůl) a mixérem s háky nebo v robotu uhněteme hladké těsto (asi 5min). Poté těsto posypeme moukou a zakryjeme utěrkou a necháme kynout minimálně hodinu.
Jakmile nám těsto vykyne, vyklopíme si ho na vál a připravíme si bochánky. Já si je odvažuji. Pro muže většinou 250g, pro ženy 160g a děti 100g. Ale klidně si nachystejte všechny stejně velké a kdo bude mít hlad, tak si dá dva.
Každý z bochánků rukou zpracujeme, a těsto přehneme kolem dokola doprostřed, aby se nám vytvořil hezký bochánek, tu stranu, kde jsou spoje, dáme dospodu. Nachystané bochánky dáme na plech s pečícím papírem a necháme ještě 30 minut kynout.
Poté je potřeme rozšlehaným vajíčkem, posypeme sezamem, kmínem a solí a dáme péct.
Pečeme přibližně 20-30min podle velikosti burgerů. Peču i různě velké najednou, jen vždy postupně vyndávám ty menší a větší nechám dopéct. Ale snazší je péct všechny stejné.
Dobrou chuť.




