Domácí mandlové mléko. Konečně jsem ho mohla vyzkoušet a to díky neskutečnému odšťavňovači Hurom. Mandle stačí nechat předem namočit a pak odšťavnit a domácí mandlové mléko je hotové. Nedokážu si představit snadnější postup. V tomto odšťavňovači se do mléka nedostanou žádné kousky, takže má dokonalou konzistenci. Pro Vás moji kuchtíci mám slevu 10% na nákup top strop odšťavňovače Hurom s kódem EVA10.
Domácí rostlinná mléka jsou fantastická. Jsou čerstvá, bez zbytečných přísad a konzervantů a jejich chuť je nesrovnatelně lepší než u kupovaných. Použití odšťavňovače pro jejich přípravu je velmi chytrý trik, který celý proces neuvěřitelně zjednodušuje a zaručuje dokonale hladký výsledek bez nutnosti cedit přes plátýnko.
Základní postup je vždy stejný – mandle (nebo jiné ořechy) je potřeba nechat přes noc namočené ve vodě, aby změkly a “aktivovaly se”. Druhý den se voda slije, přidá se čerstvá a vše se rozmixuje či odšťavní. A co se zbylou mandlovou drtí? Rozhodně ji nevyhazujte! Můžete ji usušit a použít jako mandlovou mouku do kaší, sušenek, muffinů nebo právě do ovesných tyčinek. Recept na tyto tyčinky tu také najdete.
Ingredience na cca. 800ml mléka
- 2 hrnky mandlí
- 4 hrnky vody
Postup
Mandle si zalijeme vodou a necháme je minimálně 8 hodin, ale klidně i déle ve vodě, aby se hezky nasákly.
Poté vodu sceďte a nahraďte stejným množství čisté vody (4 hrnky). Připravte si odšťavňovač Hurom a do něj postupně lijte mandle i s vodou. A nechte odšťavňovač pracovat. A za několik minut budete mít dokonalé mandlové mléko.
Mléko můžete nechat jen tak nebo dosladit případně dochutit třeba vanilkou nebo skořicí.
Dobrou chuť.

