Domácí paštika

Máte rádi paštiku? A zkoušeli jste už domácí? Já jsem paštiku už kdysi chystala, ale v poslední době na ni nebyla moc příležitost. Proto když měl děda svátek, který navíc miluje paštiky, řekla jsem si, že ji zase připravím. Paštika je opravdu jemná, chutná a v lednici vám vydrží. Ale těžko říct jak dlouho, u nás zmizí během pár dní. Podávat ji můžete na pečivu třeba s brusinkami. Pokud ji dáte do hezkých sklenic, hodí se i jako pěkný jedlý dárek. Zkusíte ji?

Domácí paštika je nesrovnatelná s tou kupovanou. Je to delikatesa, kterou když jednou vyzkoušíte, už nebudete chtít jinou. Příprava sice vyžaduje trochu času, ale výsledek v podobě jemné a lahodné pomazánky stojí za to. Je to krásný a osobní způsob, jak někoho potěšit, ať už k svátku nebo jen tak.

Základem jsou nejčastěji kuřecí játra, která pro zjemnění chuti můžete předem namočit do mléka. Pro dokonalou chuť se játra restují na cibulce a často se podlévají kapkou brandy, koňaku nebo portského vína, které paštice dodá luxusní nádech. Vše se pak rozmixuje s velkým množstvím másla a smetany do hladkého krému. A když paštiku naservírujete s brusinkami, budete mít bokonalé pohoštění.

Ingredience

  • 500g kuřecích jater
  • 100g slaniny (lze vynechat)
  • 300g másla
  • 1 menší cibule
  • 50ml smetany ke šlehání
  • 100ml červeného vína
  • 1 lžička tymiánu
  • sůl
  • pepř
  • 50g ghí na zalití a bylinky

Postup

Játra si očistíme od případných blanek a žilek. Cibuli i slaninu si nakrájíme najemno. Na vetší pánvi si rozpustíme 50g másla a osmahneme zlehka cibulku se slaninou. Jakmile je cibule změklá, ale ne úplně osmažená, přidáme na kousky nakrájená játra a tymián a smažíme, dokud nejsou játra hezky ze všech stran osmahnutá.

Někdo je nechává uvnitř růžová, já raději játra opékám úplně. Jakmile máme hotovo, přilijeme víno a necháme ho na mírný plamen vypařit.

Jakmile je víno odpařené, pánev odstavíme, přilijeme smetanu a promícháme. Poté dáme játra do mixéru a začneme mixovat. Během mixování přidáváme po kouskách máslo, aby se nám hezky do paštiky zapracovalo.

Když máme všechno máslo zapracované do paštiky, přidáme sůl a pepř podle chuti.

Poté paštiku přes cedník přepasírujeme, aby byla opravdu jemná. Následně nalijeme do uzavíratelných sklenic, přelijeme rozpuštěným ghíčkem a můžete posypat bylinkami.

Necháme v lednici přes noc vychladit a můžete podávat. Paštika nám v lednici krásně ztuhne.

Dobrou chuť.

Galerie