Máte rádi paštiku? A zkoušeli jste už domácí? Já jsem paštiku už kdysi chystala, ale v poslední době na ni nebyla moc příležitost. Proto když měl děda svátek, který navíc miluje paštiky, řekla jsem si, že ji zase připravím. Paštika je opravdu jemná, chutná a v lednici vám vydrží. Ale těžko říct jak dlouho, u nás zmizí během pár dní. Podávat ji můžete na pečivu třeba s brusinkami. Pokud ji dáte do hezkých sklenic, hodí se i jako pěkný jedlý dárek. Zkusíte ji?
Domácí paštika je nesrovnatelná s tou kupovanou. Je to delikatesa, kterou když jednou vyzkoušíte, už nebudete chtít jinou. Příprava sice vyžaduje trochu času, ale výsledek v podobě jemné a lahodné pomazánky stojí za to. Je to krásný a osobní způsob, jak někoho potěšit, ať už k svátku nebo jen tak.
Základem jsou nejčastěji kuřecí játra, která pro zjemnění chuti můžete předem namočit do mléka. Pro dokonalou chuť se játra restují na cibulce a často se podlévají kapkou brandy, koňaku nebo portského vína, které paštice dodá luxusní nádech. Vše se pak rozmixuje s velkým množstvím másla a smetany do hladkého krému. A když paštiku naservírujete s brusinkami, budete mít bokonalé pohoštění.
Ingredience
- 500g kuřecích jater
- 100g slaniny (lze vynechat)
- 300g másla
- 1 menší cibule
- 50ml smetany ke šlehání
- 100ml červeného vína
- 1 lžička tymiánu
- sůl
- pepř
- 50g ghí na zalití a bylinky
Postup
Játra si očistíme od případných blanek a žilek. Cibuli i slaninu si nakrájíme najemno. Na vetší pánvi si rozpustíme 50g másla a osmahneme zlehka cibulku se slaninou. Jakmile je cibule změklá, ale ne úplně osmažená, přidáme na kousky nakrájená játra a tymián a smažíme, dokud nejsou játra hezky ze všech stran osmahnutá.
Někdo je nechává uvnitř růžová, já raději játra opékám úplně. Jakmile máme hotovo, přilijeme víno a necháme ho na mírný plamen vypařit.
Jakmile je víno odpařené, pánev odstavíme, přilijeme smetanu a promícháme. Poté dáme játra do mixéru a začneme mixovat. Během mixování přidáváme po kouskách máslo, aby se nám hezky do paštiky zapracovalo.
Když máme všechno máslo zapracované do paštiky, přidáme sůl a pepř podle chuti.
Poté paštiku přes cedník přepasírujeme, aby byla opravdu jemná. Následně nalijeme do uzavíratelných sklenic, přelijeme rozpuštěným ghíčkem a můžete posypat bylinkami.
Necháme v lednici přes noc vychladit a můžete podávat. Paštika nám v lednici krásně ztuhne.
Dobrou chuť.



