Rychlý, snadný, domácí toastový chléb. Zní to jako sen? Tento recept vám ho splní. Jedná se o kynuté těsto, se kterým se vám bude hezky pracovat. Já jsem měla jen malou formu na toastový chléb, takže pokud máte velkou formu, nebojte se těsto nachystat z dvojité dávky. Toastový chléb se dá krásně využít i na French toast nebo použít jako přílohu k pomazánkám.
Domácí toastový chléb je nesrovnatelně lepší než ten kupovaný. Je krásně měkký, nadýchaný a neobsahuje žádné zbytečné konzervanty. A ta vůně při pečení je prostě k nezaplacení. Je to univerzální pečivo, které se hodí na snídaně, svačiny i rychlé večeře. Na blogu najdete i spoustu inspirace na různé pomazánky, ke kterým se tento toasťák náramně hodí.
Pro dosažení typického hranatého tvaru se používá speciální forma s víkem, ale skvěle poslouží i klasická forma na chlebíček. Chlebík před krájením nechte vychladnout a dobrou chuť.
Ingredience
- 250g hladké mouky
- 150ml mléka nebo vody
- 5g kokosového/krystal cukru
- 50g změklého másla
- 18g droždí
- 3g soli
- 1 vejce na potření
Postup
Troubu si předehřejeme na 200 stupňů. Do mísy odvážíme mouku, uděláme důlek a do něj rozdrobíme droždí, které zalijeme vlažným mlékem/vodou a přidáme cukr. (Já jsem chleba pekla z mléka, ale i jen voda může být.) Necháme vzejít kvásek. Poté přidáme máslo a sůl a hněteme asi 5 minut těsto.
Uhnětené těsto lehce pomoučíme, zakryjeme utěrkou a necháme na teplém místě 1,5h kynout. Jakmile nám těsto nakyne, vyndáme si ho z mísy na vál nebo pracovní desku a lehce ho vyválíme do tvaru obdélníku. Vyválejte si tak dlouhý obdélník, aby vám přesně zapadl do vaší formy. Poté obdélník srolujte jako roládu a vložte do vymazané a hrubou moukou vysypané formy. Vložte ho do formy domotaným koncem dolů.
Takto nechte chleba ještě 30 minut kynout ve formě. Poté ho potřete rozšlehaným vajíčkem a dejte péct.
Pečeme 15 minut na 200 stupňů a poté snižte teplotu na 180 stupňů a pečte dalších 15-20 minut. Vyzkoušejte špejlí, zda máte upečeno. Jakmile je chleba dopečený, vyndejte ho z trouby a nechte vychladnout. Následně vyndejte z formy a můžete krájet a podávat.
Dobrou chuť.
P.S. Pekla jsem ho i z namíchané mouky – 180g hladké mouky a 70g špaldové celozrnné mouky a bylo to taky moc dobré.






