Včera jsme si u babičky na zahradě nasbírali hrušky, a tak byla hrušková bábovka jasnou volbou na dnešní den. Hrušky jsem do bábovky jen pokrájela, aby byly v těstě hezky vidět. Babičce i prababičce moc chutná, tak vám recept dám i sem, abyste nemuseli přemýšlet, co z hrušek upéct.
Není nic lepšího než pečení z čerstvě sklizeného ovoce přímo ze zahrady. Má to své jedinečné kouzlo a chuť. Hrušková bábovka je skvělou a méně tradiční alternativou k té jablečné. Hrušky jsou sladké, šťavnaté a během pečení krásně změknou, čímž vytvoří v těstě lahodné a vláčné ostrůvky.
K hruškám se skvěle hodí koření jako je skořice, kardamom i hřebíček, které podtrhnou jejich chuť. Už jen představa té vůně při pečení je neodolatelná. A jako podzimní dezert je tato hrušková bábovka zkrátka báječná.
Ingredience
- 3 hrnky polohrubé mouky
- 1,5 hrnku cukru krystal
- 4 vejce
- 150ml bílého (choceňského) jogurtu
- 1 hrnek oleje
- 1 prášek do pečiva
- 2 lžičky skořice
- 1 lžička mletého hřebíčku
- 1/2 lžičky kardamonu
- špetka soli
- 2 hrnky na malé kostičky nakrájené hrušky
- 1/3 hrnku nasekaných pekanových nebo vlašských ořechů
Postup
Troubu si předehřejeme na 180 stupňů.
Žloutky si oddělíme od bílků a z bílků si vyšleháme tuhý sníh. Ke žloutkům přidáme cukr a promícháme. Poté přidáme mouku, jogurt, olej, prášek do pečiva, špetku soli, skořici, hřebíček a kardamon a vše dobře promícháme.
Následně vmícháme oloupané, jádřinců zbavené a na malé kostičky nakrájené hrušky a nasekané oříšky.
Nakonec opatrně vmícháme sníh.
Těsto nalijeme do vymazané a polohrubou moukou vysypané formy.
Pečeme přibližně 45 minut. Já jsem použila nižší a širší formu pokud tedy máte doma spíš formu vyšší, bude se bábovka péct trošku déle. Naopak, pokud těsto budete péct na plechu, upečeno budete mít dříve. Vyzkoušejte špejlí, zda máte upečeno.
Pak už stačí jen pocukrovat a podávat s kávou nebo kakaem.
Dobrou chuť.


