Jáhly jsou pro mě jedna z nových ingrediencí u nás ve spíži. Tak jsem z nich vyzkoušela ještě kaši a chutnala mě i Gábi. Jáhly jsou přirozeně bezlepkové, takže se hodí i pro ty, kteří nemohou lepek. My jsem si kaši hezky dozdobily ovocem ze zahrádky, posypaly plátky mandlí a dosladily čekankáčem a byla to výborná svačinka. Vyzkoušíte?
Jáhly jsou prastará, velmi výživná a přirozeně bezlepková obilnina, která si zaslouží návrat do našich kuchyní. Jáhlová kaše je jedním z nejlepších způsobů, jak se s nimi seznámit. Je přirozeně krémová, má jemnou oříškovou chuť a je lehce stravitelná, takže je ideální i pro malé děti.
Naprosto klíčovým krokem při přípravě jáhel je jejich spaření horkou vodou (někdy i opakovaně), čímž se zbaví případné nahořklé chuti. Poté už je stačí jen pomalu vařit v mléce nebo vodě doměkka. Servírování s ovocem a mandlemi je perfektní. Tak kdo z vás si pustí jáhly do kuchyně?
Ingredience
- 100g jáhel
- 200ml mléka dle volby
- voda
Ingredience na přidání bílkovin
- bílý jogurt/skyr
- tvaroh
Ingredience na ozdobení
- ovoce
- ořechy
- čekankový sirup
Postup
Jáhly si dáme do hrnce, zalijeme vodou a vaříme 3-4 minuty, abychom je zbavily případné hořkosti. Poté vodu slijeme, zalijeme jáhly mlékem a vaříme doměkka.
Kdo chce, pro větší krémovost, může přidat skyr, jogurt nebo tvaroh a promíchat.
Jáhlovou směs si poté dáme do mističek a nebo skleniček (pokud ji plánujeme na svačinku s sebou). Dozdobíme ovocem, ořechy, osladíme čekankáčem a můžeme podávat.
Skladujeme v lednici.
Dobrou chuť.


