Sezóna jahod právě vrcholí a je tedy ideální čas na domácí jahodovou marmeládu. A já pro vás mám recept na tu naši, podle babičky receptu. Jednu skleničku už jsme snědli, takže budu muset ještě nachystat další várku. Aspoň, že už dozrává i rybíz a třešně…aneb marmeládová královna v akci.
Domácí jahodová marmeláda je vůně a chuť léta uzavřená ve skleničce. Nic se nevyrovná poctivé marmeládě připravené podle rodinného receptu. Je to ten nejlepší způsob, jak si uchovat kousek léta na zimu a potěšit své blízké. A veřte, že jedna sklenička nikdy nestačí!
Marmeládu v kuchyni využijete opravdu hojně. Od palačinek, lívanečků i přes snídani mého dětství a to chleba s máslem a marmeládou. Lžíci marmelády dávám i do perníku a občas jí promažu i dort. Zkrátka marmeláda je stálice naší kuchyně a když se do přípravy svojí vlastní pustíte i vy, tak budete mít svoje vlastní marmelády. A můžete je využít i jako skvělý jedlý dárek. !
Ingredience na 2 malé skleničky
- 500g očištěných jahod
- 10g domácího vanilkového cukru
- 100g cukru krystal
- 1 lžička kyseliny citrónové
Postup
Připravíme si malé zavařovací sklenice (cca. 200ml), které si dobře vymyjeme horkou vodou i s víčky a necháme oschnout. Hrdla sklenic i víčka ještě otřeme například slivovicí.
Jahody si očistíme, zbavíme zelených stopek, omyjeme a dáme do hrnce s nepřilnavým dnem. Jahody si ledabyle rozmixujeme tyčovým mixérem. My máme v marmošce rádi i kousky ovoce. K jahodám přidejte 50g cukru a na mírném plameni nechte probublávat, dokud se nám neodpaří přebytečná voda.
Já jsem takto marmeládu za občasného promíchání vařila hodinu a půl. Objem marmelády se o dost zmenšil, ale to vůbec nevadí. Poté jsem k marmeládě přidala kyselinu citronovou, zbytek cukru a vanilkový cukr. Vše jsem promíchala a ještě nechala 15 minut povařit.
Jestli je marmeláda hotová zjistíte tak, když si lžičkou dáte na studený talíř trošku marmelády a ta vám zrosolovatí.
Takto připravenou vařící marmeládu můžete plnit do sklenic. K tomu použijte speciální nálevku a nebo si ustřihněte pet lahev a nalévejte do sklenic přes ni. Je nutné, aby ani kousek marmelády nezůstal na hrdle sklenice, aby se vám nezačala kazit. Jakmile je sklenice plná, nasaďte víčko, utáhněte a sklenici otočte a nechte otočenou do vychladnutí.
Jestli máte rádi marmeládu více sladkou, cukr si klidně přidejte (u rybízu to bude nezbytnost). Marmeládu bez cukru jsem nezkoušela. Podle receptu od babičky, ji chystáme s cukrem, kvůli konzervaci a trocha naší domácí marmelády s cukrem i pro děti třeba na palačinky, je u nás zcela v pořádku.
Ať vám chutná.


