Tuto roládu jsem měla v plánu už dlouho. Je to jeden z dezertů, který jí i můj partner (nemá rád nic s ovocem) a jelikož měl svátek, tak jsem mu ji připravila. Roláda je docela rychlá, je lehoučká a není ani moc sladká. Takový ideální dezertík na neděli. Kdo si ji připraví?
Piškotové rolády jsou úžasné v tom, jak elegantně a slavnostně vypadají, přestože jejich příprava není vůbec složitá. Lehký a nadýchaný korpus v kombinaci s jemným krémem je sázkou na jistotu, která potěší každou návštěvu. Je to ideální dezert pro ty, kteří preferují klasické chutě bez ovoce.
Nejdůležitějším krokem pro úspěch je srolování ještě horkého plátu těsta i s pečicím papírem. Těsto si tak “zapamatuje” tvar a při pozdějším plnění nepopraská. Jako náplň můžete použít klasickou šlehačku, pařížský krém nebo lehkou variantu z mascarpone a tvarohu. Povrch pak stačí polít čokoládou nebo jen lehce pocukrovat.
Ingredience na těsto
- 5 vajec
- 6 lžic kakaa
- 5 lžic oleje
- špetka soli
- 4 lžíce cukru moučka
- 1 lžíce vanilkového cukru
Ingredience na náplň
- 200g mascarpone
- 250ml smetany ke šlehání
- 1 ztužovač šlehačky
- cukr moučka podle chuti
Postup
Troubu si předehřejeme na 180 stupňů.
Připravíme si dvě misky a do nich si oddělíme si žloutky od bílků. Z bílků vyšleháme tuhý sníh, jakmile máme hotovo, zašleháme do něj 2 lžíce cukru.
Do druhé mísy se žloutky přidáme vanilkový cukr a 2 lžíce cukru a vyšleháme do pěny. Poté přidáme špetku soli, olej a kakao a jemně zapracujeme.
Do připravené směsi následně jemně zamícháme připravený sníh.
Těsto nalijeme na plech s pečícím papírem a stěrkou rovnoměrně rozprostřeme. Pečeme na 180 stupňů přibližně 12minut.
Mezitím si připravíme krém. Do šlehačky dáme ztužovat a vyšleháme ji. Poté v druhé míse trošku vyšleháme mascarpone (minutku) a do něj pak jemně zapracujeme připravenou šlehačku.
Jakmile máme těsto upečené, přiklopíme ho dalším pečícím papírem, otočíme a smotáme. Necháme vychladnout.
Jakmile těsto vychladne, rozmotáme ho, opatrně těsto z pečícího papíru, na kterém se peklo, sundáme, natřeme krémem (můžete si trošku krému nechat na ozdobu), stočíme a dáme ztuhnout do lednice.
Před podáváním můžete dozdobit krémem a přidat ovoce.
Dobrou chuť.




