Koblížky milujeme doma všichni. Maminka je tak často nedělala, ale když už je nachystala, zmizely hned. Koblížky jsem po delší době taky chtěla připravit a zjistit, co na ně Gábi řekne. Nachystala jsem mini koblížky, aby se jí hezky držely v ruce. Jednu koblížku jsem pro ni naplnila marmeládou (bez rumu) a jednu nechala bez náplně. Chtěla jsem vyzkoušet, co jí bude chutnat více. Nejdřív snědla tu bez náplně a pak se pustila do té s marmeládou a ta jí evidentně chutnala více. Marmeláda byla rybízová od babičky. Pár koblížku jsem zkusila i v horkovzdušné fritéze, aby byly z toho spíš takové buchto-bagetky než koblížky. Takže u koblih se vyplatí je usmažit, protože ta chuť se nahradit nedá. Z daného množství jsem měla 15 mini koblížků.
Domácí koblížky jsou symbolem masopustu a slavnostních chvil, ale radost udělají kdykoliv.
Tajemství dokonalých koblížků spočívá v dobře vykynutém těstě a správné teplotě oleje při smažení (kolem 175 °C). Právě díky tomu se na nich vytvoří ten typický světlý proužek po obvodu a nenasáknou příliš mnoho tuku. Plnit je můžete nejen marmeládou, ale i čokoládovou náplní.
Ingredience na těsto
- 150g hladké mouky
- 100g polohrubé mouky
- 3 lžíce kokosového cukru
- 1 lžíce rumu
- 1/2 lžičky vanilkové pasty
- 20g změklého másla
- 2 žloutky
- 15g droždí
- 120ml vlažného mléka
- špetka soli
- olej na smažení
Ingredience na náplň
- 5 lžic marmelády
- 1 lžička rumu (pro děti vynechejte)
Postup
Do mísy odvážíme mouku, uděláme důlek a do něj rozdrobíme droždí, které zalijeme 60ml vlažného mléka a přidáme cukr. Necháme vzejít kvásek. Poté přidáme ostatní ingredience (vanilkovou pastu, rum, máslo, 2 žloutky, špetku soli a zbytek mléka) a mixérem uhněteme těsto (asi 5min).
Těsto poté v míse jemně poprášíme polohrubou moukou, zakryjeme a necháme minimálně hodinu a půl kynout.
Jakmile nám těsto vykyne, připravíme si vál nebo pracovní desku, kterou si hezky podmoučíme polohrubou moukou. Těsto si rozdělíme na dvě části. První část vyválíme na zhruba 1cm tlusté těsto. Vykrájíme koblížky. Já jsem použila malou skleničku, cca.5cm průměr. Takto připravené koblížky si dejte na kraj válu, který budete mít dobře podmoučený, aby se vám koblížky nepřilepily. Nechte je ještě 20-30 minut kynout na vále.
Zbytek těsta zapracujte do druhé poloviny těsta a opět vyválejte a vykrájejte koblížky. Takto zpracujte všechno těsto.
Jakmile máte koblížky na vále vykynuté, připravte si hrnec s olejem. Oleje dejte dostatečné množství, aby se vám koblížky nedotýkaly při smažení dna, připalovaly by se. Koblížky během smažení několikrát otočte a smažte je pozvolna, aby těsto nebylo uvnitř syrové. Obzvlášť pokud se rozhodnete pro velké koblihy.
Po usmažení dejte koblížky na papírovou utěrku, aby přebytečný olej okapal. Vychladlé koblížky plním injekční stříkačkou z lékárny směsí 5 lžic marmelády a 1 lžičky rumu. Marmeládu s rumem si promíchejte dohladka, abyste tam neměly hrudky. Poté do každé koblížky vstříkněte trošku marmelády.
Koblížky můžete i jen pocukrovat a podávat. Nejlépe chutnají v den, co je připravíte.
Dobrou chuť.


