Kuře na paprice

Kdo si pamatuje toto jídlo od babičky nebo maminky? Kuře na paprice je naše klasika a rychle připravené jídlo s omáčkou, kterou děti povětšinou milují. Gábince také moc chutnalo a chtěla i nášup. Už jste kuře na paprice doma zkoušeli? Ne? Tak se do něj můžete podle tohoto receptu pustit, je vhodný již pro děti od 8 měsíců.

Kuře na paprice je jedno z těch jídel, které chutnají jako dětství a domov. Jemná, smetanová a krásně zbarvená omáčka je u dětí sázkou na jistotu. Je to rychlé, jednoduché a přitom velmi chutné jídlo, které se skvěle hodí na všední den. A když si dítě řekne o přídavek, je to ta nejlepší pochvala.

Základem úspěchu je použití kvalitní sladké papriky a její krátké orestování na cibulovém základě – dejte pozor, aby se nespálila, zhořkla by. Pro dokonale hladkou omáčku ji na závěr můžete přecedit přes jemné sítko nebo rozmixovat. Tradičně se podává s houskovým knedlíkem, ale skvěle chutná i s těstovinami nebo rýží.

Ingredience pro děti od 8 měsíců

  • 3 kuřecí prsa
  • 750ml kuřecího vývaru
  • 250ml kokosového mléka/250g lučiny
  • 3 lžíce ghí
  • 2 lžíce mouky
  • 3 lžičky sladké papriky
  • 1 lžička uzené papriky
  • 2 bobkové listy
  • 5 kuliček nového koření

Ingredience pro děti od 1 roku a dospělé

  • 3 kuřecí prsa
  • 750ml kuřecího vývaru
  • 250ml smetany ke šlehání
  • 3 lžíce ghí
  • 2 lžíce mouky
  • 3 lžičky sladké papriky
  • 1 lžička uzené papriky
  • 2 bobkové listy
  • 5 kuliček nového koření
  • 4 kuličky celého pepře
  • 2 cibule
  • sůl
  • pepř

Postup

Kuřecí prsa (nebo chcete-li stehna či celé kuře, záleží na vaší preferenci, my máme nejraději kuřecí prsa do tohoto jídla) si nasolíme (ve verzi od 8 měsíců tento krok vynecháme) a necháme kuře v lednici přes noc uležet.

Druhý den si dáme do hrnce 1 lžíci ghí a osmahneme na něm kuře ze všech stran dozlatova. Poté kuře vyndáme na talířek. Ve zbylém výpeku pomalu osmahneme najemno nakrájenou cibuli až zesklovatí (ve verzi od 8 měsíců vynecháme). Jakmile je cibule připravená, zasypeme ji paprikami a rychle zasmahneme, opravdu jen třeba 20-30 vteřin, aby se nám nepřipálily a poté hned zalijeme připraveným kuřecím vývarem.

Do hrnce zpátky vložíme orestované kuře, přidáme nové koření, bobkový list a ve verzi od 1 roku i celý pepř a vaříme do změknutí masa, přibližně 1 hodinu. Doporučuju si koření dát do pytlíčku/košíku na koření, abyste ho pak nemuseli lovit v omáčce.

Jakmile je maso uvařené a měkké, opět ho vyndáme z omáčky. Vylovíme si koření a vyhodíme ho. Poté si na pánvičce připravíme jíšku ze 2 lžic ghí a 2 lžic mouky. Když je jíška osmahnutá, nalijeme do ní naběračku omáčky a rychle promícháváme. Jak je jíška hladká, můžeme ji přilít za stálého míchání do omáčky. Omáčku můžete poté rozmixovat tyčovým mixérem a nebo přepasírovat přes cedník, bude pak krásně hladká.

Omáčku s jíškou necháme ještě 15 minut povařit a na závěr přidáme kokosové mléko/lučinu/smetanu, necháme přijít k varu a odstavíme z plotny. dochutíme solí a pepřem.

Maso můžete nakrájet na kostičky a vrátit do omáčky nebo nechat kuřecí prsa celá a poté jen před podáváním nakrájet a naservírovat viz foto.

Podáváme s houskovým knedlíkem nebo těstovinami.

Dobrou chuť.

Galerie