Kdo by nemiloval nanuk Míša. Tento dort vám ho připomene. Nejlépe chutná vychlazený z lednice. Není to tedy žádná dietka, ale co, kousek je úplně v pohodě. A podělte se s kamarády a rodinou, tento dort budou milovat jako u nás.
Míša dort nebo Míša řezy jsou absolutní klasikou, která spolehlivě potěší každého milovníka tvarohu a čokolády. Je to dezert, který přináší přesně tu chuť, kterou známe a milujeme z dětství. Kombinace tmavého kakaového korpusu, svěžího tvarohového krému a čokoládové polevy je prostě dokonalá.
Základem je jednoduchý kakaový piškot. Pak následuje vrstva tvarohového krému a vše je zakončeno vrstvou čokoládové polevy. Dort je potřeba nechat pořádně vychladit, aby se všechny vrstvy zpevnily a chutě propojily. Já ho většinou chystám v létě, protože mi tak nějak evokuje tu letní pohodu a jak je v něm tvarohový a vychlazený krém, je to i příjemný letní dezert.
Ingredience na těsto
- 170g polohrubé mouky
- 80g třtinového cukru
- 4 lžíce kakaa nebo karobu
- 1/2 prášku do pečiva
- 5 lžíce slunečnicového oleje
- 1 lžíce rumu
- 4 vejce
- 5-7 lžic mléka
Ingredience na náplň
- 750g tučného tvarohu
- 180g cukru moučka
- 1 lžíce rumu
- 150g změklého másla
Ingredience na potření
- 200g čokolády
- 100g másla
- 50ml smetany (31%)
Postup
Troubu si předehřejeme na 170 stupňů. Žloutky si oddělíme od bílků. Z bílku ušleháme tuhý sníh. V druhé misce si utřeme žloutky s cukrem. Přidáme rum, olej, mouku s práškem do pečiva a kakao a promícháme. Poté přidáme mléko dle potřeby. Nakonec jemně vmícháme sníh. Takto připravené těsto dáme velké dortové formy vymazané a vysypané polohrubou moukou. Pečeme přibližně 30min. Vyzkoušejte špjlíkem, zda je upečeno.
Já používám velkou formu o průměru 35cm. Lze použít i menší plech, přibližně 40x30cm.
Po upečení necháme korpus vychladnout.
Mezitím si připravíme si tvarohovou náplň. Změklé máslo začneme šlehat v robotu. Dvě tři minutky vyšleháme a pak snížíme otáčky na minimum a pomalu přidáváme tvaroh.
Máslo musí být opravdu změklé, aby se nevytvořily hrudky. Nakonec vmícháme cukr a rum. Takto připravenou náplň dáme na 10 min do ledničky, aby trochu zatuhla.
Na vychladlý korpus dáme tvarohovou náplň, rozetřeme a necháme hodinu v lednici zatuhnout.
A připravíme si polevu. Ve vodní lázni rozehřejeme máslo, čokoládu a smetanu a zamícháme. Jakmile máme připravenou polevu, necháme ji trochu zchladnout a takto ji pak vlijeme na tvarohovou vrstvu a rozetřeme.
Dáme do lednice na několik hodin ztuhnout.
Před podáváním krájíme nožem, který si vždy před zakrojením namočte do teplé vody. Čokoláda se pak nebude lámat a lépe se vám dort nakrájí.
Dobrou chuť.

