Míša dort

Kdo by nemiloval nanuk Míša. Tento dort vám ho připomene. Nejlépe chutná vychlazený z lednice. Není to tedy žádná dietka, ale co, kousek je úplně v pohodě. A podělte se s kamarády a rodinou, tento dort budou milovat jako u nás.

Míša dort nebo Míša řezy jsou absolutní klasikou, která spolehlivě potěší každého milovníka tvarohu a čokolády. Je to dezert, který přináší přesně tu chuť, kterou známe a milujeme z dětství. Kombinace tmavého kakaového korpusu, svěžího tvarohového krému a čokoládové polevy je prostě dokonalá.

Základem je jednoduchý kakaový piškot. Pak následuje vrstva tvarohového krému a vše je zakončeno vrstvou čokoládové polevy. Dort je potřeba nechat pořádně vychladit, aby se všechny vrstvy zpevnily a chutě propojily. Já ho většinou chystám v létě, protože mi tak nějak evokuje tu letní pohodu a jak je v něm tvarohový a vychlazený krém, je to i příjemný letní dezert.

Ingredience na těsto

  • 170g polohrubé mouky
  • 80g třtinového cukru
  • 4 lžíce kakaa nebo karobu
  • 1/2 prášku do pečiva
  • 5 lžíce slunečnicového oleje
  • 1 lžíce rumu
  • 4 vejce
  • 5-7 lžic mléka

Ingredience na náplň

  • 750g tučného tvarohu
  • 180g cukru moučka
  • 1 lžíce rumu
  • 150g změklého másla

Ingredience na potření

  • 200g čokolády
  • 100g másla
  • 50ml smetany (31%)

Postup

Troubu si předehřejeme na 170 stupňů. Žloutky si oddělíme od bílků. Z bílku ušleháme tuhý sníh. V druhé misce si utřeme žloutky s cukrem. Přidáme rum, olej, mouku s práškem do pečiva a kakao a promícháme. Poté přidáme mléko dle potřeby. Nakonec jemně vmícháme sníh. Takto připravené těsto dáme velké dortové formy vymazané a vysypané polohrubou moukou.  Pečeme přibližně 30min. Vyzkoušejte špjlíkem, zda je upečeno.

Já používám velkou formu o průměru 35cm. Lze použít i menší plech, přibližně 40x30cm.

Po upečení necháme korpus vychladnout.

Mezitím si připravíme si tvarohovou náplň. Změklé máslo začneme šlehat v robotu. Dvě tři minutky vyšleháme a pak snížíme otáčky na minimum a pomalu přidáváme tvaroh.

Máslo musí být opravdu změklé, aby se nevytvořily hrudky. Nakonec vmícháme cukr a rum. Takto připravenou náplň dáme na 10 min do ledničky, aby trochu zatuhla.

Na vychladlý korpus dáme tvarohovou náplň, rozetřeme a necháme hodinu v lednici zatuhnout.

A připravíme si polevu. Ve vodní lázni rozehřejeme máslo, čokoládu a smetanu a zamícháme. Jakmile máme připravenou polevu, necháme ji trochu zchladnout a takto ji pak vlijeme na tvarohovou vrstvu a rozetřeme.

Dáme do lednice na několik hodin ztuhnout.

Před podáváním krájíme nožem, který si vždy před zakrojením namočte do teplé vody. Čokoláda se pak nebude lámat a lépe se vám dort nakrájí.

Dobrou chuť.

Galerie