Nepečený piškotový dort

Výborný, lehký, ovocný piškotový dort. Dort, který jsem připravovala už jako malá holka. Nepotřebujete troubu, navíc je dort plný tvarohu a ovoce a chutná svěže nejen v létě. Já jsem ho chystala na návštěvu kamarádky s dětmi a musím říct, že se po něm jen zaprášilo. Dort můžete klidně z poloviční dávky připravit i jako dezerty do skleničky nebo mističek.

Tento nepečený dort je sladkou vzpomínkou na dětství pro mnoho z nás. Je to první “dort”, který se učíme připravovat, protože je neuvěřitelně jednoduchý a výsledek je vždy zaručen. Kombinace piškotů, krémového tvarohu (nebo zakysané smetany) a šťavnatého ovoce je prostě dokonalá. Je to ideální dezert pro horké letní dny, kdy se nikomu nechce zapínat trouba.

Tajemství spočívá v tom, nechat dort pořádně odležet v lednici, ideálně přes noc. Piškoty krásně nasáknou vlhkost z krému a ovoce a celý dort získá tu správnou, vláčnou konzistenci. Skvěle se na něj hodí kompotované ovoce jako mandarinky nebo broskve, ale i čerstvé jahody či borůvky.

Ingredience

  • 1 velký balíček dětských piškotů nebo stejné množství domácích
  • 1kg tučného tvarohu ve vaničce
  • 400g zakysané smetany
  • 2 lžičky vanilkové pasty
  • 5 lžic moučkového cukru nebo sladidla dle preference
  • ovoce čerstvé nebo zavařované
  • 1 dortové želé

Postup

Čerstvé ovoce si nakrájejte na plátky/kousky. Pokud použijete zavařené, nejprve ho musíte scedit a nechat okapat, poté nakrájejte. Já jsem použila 2 sklenice zavařených broskví a jednu sklenici zavařených jahod od babičky.

V míse si promíchejte tvaroh se zakysanou smetanou, přidejte vanilku a cukr nebo sladidlo dle preference. Poté můžete začít vrstvit. S cukrem jsem to nepřeháněla, protože piškoty i ovoce už jsou sladké dost. Ale pokud máte rádi opravdu sladké dorty, klidně si přislaďte.

Dno velké dortové formy (já použila formu o průměru 25cm) zarovnejte piškoty, ty potřete 1/3 tvarohového krému a na něj poklaďte nakrájené ovoce. Množství záleží na vás, jak moc máte rádi ovocné dorty.

Následuje druhá vrstva piškotů, 2/3 tvarohového krému a ovocná vrstva. A po ní ještě jedna vrstva piškotů a zbytek tvarohového krému. Poslední vrstvu ovoce již můžete udělat ozdobnou, protože to je ta poslední, která bude vidět.

Poté si připravte želé dle návodu. Já jsem použila 1 balíček želé na 250ml šťávy. Na želé použijte vodu a nebo šťávu ze zavařeného ovoce. Jakmile máte želé připravené, přelijte jím poslední vrstvu ovoce a dejte dort na alespoň dvě hodiny vychladit do lednice.

Dobrou chuť.

Galerie