Ořechové máslo ala nutella

Ořechové máslo ala nutella. Jako nic proti nutelle, taky ji máme doma a taky do ní občas zabořím lžíci, to né, že ne:) Ale momentálně si spíš ujíždím na tomto ořechovém máslu. Díky kakau a vysokoprocentní čokoládě mi nutellu víc než připomíná a osladila jsem to jen čekankáčem, takže za mě ideálka i pro Gábi. Ta to miluje se skyrem nebo na palačinky. Kolik tu mám nutella lovers? 🙂

Domácí oříškové máslo ve stylu Nutelly je mnohem zdravější a často i chutnější alternativou. Přesně víte, co obsahuje – žádný palmový olej a zbytečně moc cukru. Vaše verze slazená čekankovým sirupem je skvělá, protože je plná vlákniny a vhodná i pro děti. Je to pochoutka, kterou si můžete dopřát bez výčitek.

Základem jsou kvalitní lískové oříšky, které je nejlepší nejprve opražit v troubě, aby se rozvinula jejich chuť a šly lépe oloupat. Poté už je stačí jen mixovat ve výkonném mixéru tak dlouho, dokud nepustí olej a nevytvoří hladké máslo. Na závěr se vmíchá kvalitní kakao, rozpuštěná vysokoprocentní čokoláda a sladidlo dle chuti.

Ingredience

  • 2 hrnky lískový oříšků
  • 3/4 hrnku vychlazené převařené vody
  • 3 lžíce kakaa
  • 100g čokolády min. 85%
  • sladidlo dle chuti (4 lžíce čekankového sirupu)

Postup

Troubu si předehřejeme na 170 stupňů. Ořechy si vsypeme na plech s pečícím papírem a necháme je přibližně 10 minut pražit nasucho. Hlídejte je, aby se vám nespálily. Že jsou připravené zjistíte tak, že slupka začne praskat a odpadat. Jakmile toto uvidíte, vyndejte plech z trouby a nechte ořechy zchladnout. 

 

Poté je vsypte ořechy do utěrky a rukou utěrku smotejte jakoby do uzlíku a drhněte jí po ořechách, slupky se tak krásně vyloupou a vy jen vyberete vyloupané oříšky. 

 

Ořechy si rozmixujte buď zela do hladka (pokud chcete opravdu hladkou ala nutella směs) nebo klidně ne úplně do hladka a budete to mít trošku “crunchy” jako já. Přidejte kakao, rozehřátou čokoládu, sladidlo dle chuti a preferencí (ja jsem použila čekankový sirup) a promíchejte. Nakonec vlijte vodu. Vodu lijte postupně až do takové konzistence, jakou chcete mít. 

 

Oříškovou směs skladujte v uzavíratelné dóze cca. 2 týdny nebo v lednici (kde vám ale ztuhne) cca. 4 týdny. 

 

Použít ji můžete na ovesnou kaši, do jogurtu, na ozdobu zmrzliny…

 

Dobrou chuť.

Galerie