Zkoušeli jste už plněné patizony? My je máme rádi plněné masem nebo vege variantu s červenou čočkou. Toto je recept právě na ni. Luštěniny jsou v jídelníčku důležité a my se je snažíme jíst alespoň 1x týdně. Tento recept je vhodný pro děti již od 9 měsíců. Množství je na 2 menší patizony.
Patizon je tak trochu opomíjená letní zelenina, přitom je díky svému tvaru jako stvořený k plnění. Vaše vegetariánská verze s červenou čočkou je skvělý nápad na zdravý a sytý bezmasý oběd plný bílkovin a vlákniny. Je to kreativní způsob, jak zařadit luštěniny do jídelníčku.
Před plněním je dobré patizon krátce předvařit v páře nebo v troubě, aby trochu změkl. Vydlabanou dužinu nevyhazujte, ale nasekejte ji a přidejte do náplně, dodá jí šťavnatost. Čočkovou směs můžete dochutit bylinkami jako je tymián nebo saturejka a pro ještě lepší chuť vše na závěr zapéct se sýrem.
Ingredience
- 120g nevařené červené čočky
- 400g loupaných a krájených rajčat z plechovky
- 1 mozzarella
- 200g lučiny
- 2 lžičky majoránky
- 1 bobkový list
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 stroužky česnek (pro děti do 1 roku vynechat)
- sůl a pepř (pro děti do 1 roku vynechat)
- 100ml vody
Postup
Troubu si předehřejeme na 160 stupňů.
V hrnci si podle návodu uvaříme čočku s bobkovým listem. Než se nám čočka uvaří, dobře si omyjeme patizony a odkrojíme špičku se stopkou. Z patizonu opatrně vydlabeme semena. Zůstane vám tam jen vrchní slupka a dužina. Slupku ponechejte a dužinu nechejte po stranách a ze spodu 1 cm a zbytek opatrně vyřízněte a vydlabejte. Dužinu můžete najemno nakrájet a přidat k uvařené čočce, ze které vyndejte bobkový list.
K čočce dejte rajčata, nahrubo nastrouhanou mozzarellu a na kostičky nakrájenou lučinu. Okořeňte majoránkou, utřeným česnekem, solí a pepřem (my moc nesolíme, takže jsem dala asi jen půl lžičky soli a špetku pepře). Vše dobře promíchejte. Směsí naplňte patizony, přiklopte čepičkou se stopkou, pokapejte olivovým olejem a dejte péct na plech nebo zapékací misky s pečícím papírem, kam přilijete 100ml vody.
Pekla jsem velmi pozvolna 1,5 hodiny. Patizony jsem podávala s vařenými brambory a směs jsme vyjídali i s dužinou z patizonu, zbyla nám jen slupka.
Dobrou chuť.




