Mám pro vás dokonalý recept na rychlý, lahodný a lehký dezert. Ricottové a tvarohové soufflé. Připravila jsem ho v několika variantách, takže si na něm můžete pochutnat opravdu všichni. Tento dezert je bez mouky a pokud použijete jako sladidlo banán, tak i bez cukru. Pochutnat si na něm můžete dokud bude ještě vlažný a nebo vychladit v lednici. Přidat můžete i kousky čokolády nebo do části těsta kakao/karob a připravit tak různé příchutě. Podávejte s ovocem nebo ovoce svařte a přelijte ovocným pyré.
Soufflé zní jako složitý dezert z luxusní restaurace, ale tato verze je důkazem, že si lehký a nadýchaný obláček plný chuti můžete připravit i doma, a to velmi snadno. Je to skvělá volba, když chcete připravit něco výjimečného, ale zároveň zdravého. Díky absenci mouky a možnosti slazení banánem je to dezert, který si může dopřát opravdu každý.
Tajemství nadýchaného soufflé spočívá v dobře ušlehaném sněhu z bílků, který je potřeba do tvarohovo-ricottové směsi vmíchat jen zlehka a opatrně, aby nespadl. Pečení ve vodní lázni pak zajistí, že soufflé bude rovnoměrně propečené a krásně vláčné. A nezapomeňte na přidání čokolády nebo kakaa jsou skvělé pro vytvoření různých variant z jednoho základu.
Ingredience pro děti od 9 měsíců
- 250g ricotty
- 1 zralý banán
- 1/2 lžičky zrníček z vanilky
- 1 lžička citronové kůry
- 2 vejce
- olivový olej na vymazání formiček
Ingredience pro děti od 1 roku a dospělé
- 250g tučného tvarohu
- 50g kokosového nebo třtinového cukru
- 1/2 lžičky zrníček z vanilky/vanilkové pasty
- 1 lžička citronové kůry
- 2 vejce
- olivový olej/máslo na vymazání formiček
Ingredience pro fit verzi
- 250g odtučněného tvarohu
- 1 zralý banán
- 1/2 lžičky zrníček z vanilky/vanilkové pasty
- 1 lžička citronové kůry
- 2 vejce
- olivový olej/máslo na vymazání formiček
Postup
Troubu si předehřejeme na 180 stupňů.
Žloutky si oddělíme od bílků a bílky si vyšleháme v tuhý sníh.
Ke žloutkům přidáme banán/cukr a vyšleháme do hladka. Poté přidáme ricottu/tvaroh, vanilková zrníčka/vanilkovou pastu, citronovou kůru a promícháme.
Jakmile máme připraveno, do žloutkové směsi opatrně vmícháme připravený sníh.
Formičky si vymažeme olivovým olejem/máslem, naplníme připravenou směsí a dáme péct na plech, který naplníme vodou tak, aby byly formičky alespoň 2 cm zaplavané.
Pečeme na 180 stupňů 30 minut a poté zvýšíme na 200 stupňů a necháme zhruba 5 minut povrch zezlátnout.
Já jsem měla poměrně velké formičky, takže z daného množství byly jen 3 soufflé. Pokud máte malé formičky, pečte kratší dobu.
Dobrou chuť.


