Strojkové cukroví

Maminčino strojkové cukroví slepené marmeládou miluju od dětství. Spolu s lineckým cukrovím je to jeden z mých nejoblíbenějších druhů. I když od mamky mám lis na cukroví, tak mi to s ním nejde. Asi potřebuju lepší grif, budu muset na školení k mamce. Nicméně jsem použila těsto a klasicky ho vyválela, vykrájela a pak slepila marmeládou. Pár kousků jsem dala péct se špejlí, takže se z nich, po nazdobení, stala hezká velikonoční dekorace.

Práce se starým strojkem nebo lisem na cukroví vyžaduje opravdu cvik a ten správný “grif”, který naše maminky a babičky ovládaly dokonale. Ale je skvělé, že jsem si poradila a nenechala se odradit. Dokazuje to, že v kuchyni je nejdůležitější flexibilita a fantazie.

A jak se vám líbí tip na pečení se špejlí a vytvoření velikonoční dekorace? Je to skvělý způsob, jak spojit pečení s tvořením a připravit si originální ozdoby. Ať už má cukroví tvar tyčinek ze strojku nebo vykrájených kytiček, důležité je, že je z poctivého domácího těsta a chutná jako vzpomínka na dětství.

Ingredience

  • 150g hladké mouky
  • 150g polohrubé mouky
  • 150g másla
  • 150 cukru moučka
  • 125g solamylu
  • 1-2 vejce
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • 1 lžíce rumu
  • marmeláda na slepení

Postup

Troubu si předehřejeme na 170 stupňů.

Na vál si odvážíme mouku, solamyl, změklé máslo, cukr, prášek do pečiva, rum a přidáme jedno vejce. Všechny ingredience zpracujeme v ruce a vypracujeme hladké těsto. Pokud je potřeba přidáme vajíčko. Těsto by mělo mít konzistenci jako na linecké.

Pokud budeme dělat strojkové cukroví, dáme si těsto do lisu a vytváříme různé tvary, které po upečení slepíme marmeládou.

Pokud budeme vykrajovat cukroví, vyválíme si postupně placky a vykrajujeme různé tvary podle příležitosti, nálady či možností našich vykrajovátek. Pokud chceme, aby marmeláda vykukovala, do poloviny vykrojených tvarů vykrojíme ještě malý tvar (podle možností jaké máte vykrajovátka k dispozici), já jsem u tohoto cukroví neprokrojovala.

Pečeme na plechu, který je velmi slabě vymazaný. Pečeme přibližně 10 min podle tloušťky těsta. Pečte vždy na jednom plechu celém tvary a na dalším tvary s vykrojením. Vše na jednom plechu dohromady by se vám peklo různě dlouho.

Po vychladnutí slepíme marmeládou a za den či dva již bude cukroví změklé a můžeme ochutnat.

Dobrou chuť.

Galerie