Svatomartinská husa, tradice, kterou každý rok dodržujeme. Dřív jsme si na ni zašli rádi do restaurace, ale poslední roky ji chystáme doma. Husu často pečeme i na druhý svátek vánoční. Ať už budete husu péct kdykoli, podle tohoto receptu se vám určitě povede. Nejlepší je husa pouze se solí a kmínem, pečená na husím sádle. Právě pomalé pomalé pečení na nízkou teplotu, pak udělá své kouzlo, že bude maso opravdu měkké a šťavnaté. A křupavá kůžička, kterou si na závěr nachystáte už je jen třešinka na dortu. Husu podáváme s houskovým a bramborovým knedlíkem a zelí máme rádi jak bílé, tak červené.
Aby se vypeklo co nejvíce sádla a kůže byla tenká a křupavá, je dobré husu během pečení na tučnějších místech propichovat vidličkou (ale opatrně, abyste nepíchli do masa, vytekla by šťáva). Vypečené sádlo průběžně odebírejte – je to tekuté zlato, které využijete při vaření zelí nebo na namazání na chleba.
Husa je sice sváteční hodování, ale nic z ní nemusí přijít nazmar. Z dröbků a krku uvaříte silný vývar na tradiční polévku kaldoun. Pokud vám zbude nějaké maso, je výborné ho natrhat a připravit z něj luxusní paštiku nebo pomazánku. A nezapomeňte, že k huse neodmyslitelně patří mladé svatomartinské víno.
Ingredience
- 1 husa nebo 2 stehna a 2 prsa
- 3 jablka
- 1,5 lžíce soli
- 1 lžíce kmínu
- 200g husího sádla
Postup
Pokud máte celou husu, zkontrolujte, že uvnitř nejsou nechané vnitřnosti, pokud ano, vyndejte je.
Celou husu nebo naporcované části si dáme do hlubokého a velkého pekáče. Osolíme ze všech stran i dovnitř husy dáme trochu soli.
Pokud máte dostatek času, nechte takto nasolenou husu v lednici na 2-5h odležet.
Poté husu ze všech stran okmínujeme. Oloupejte si připravená jablíčka a zbavte je i jádřince a rozkrojte na čtvrtky. Šest kousků jablka vložte do husy a zbylá jablka dejte pod husu. Přidejte sádlo, zaklopte a dejte husu péct na 110 stupňů na 10-12 hodin. Pokud máte opravdu velkou husu pečte déle.
Husu během pečení 2-3x přelijte výpekem, ve kterém se peče.
Pokud budete péct celou husu, doporučuju v půlce pečení husu naporcovat. Husa už bude měkká a půjde vám to hezky. Všechny části husy pak jen naskládejte v pekáčku tak, aby byly ve výpeku a zaklopený pekáč s husou vraťte do trouby a pečte dál.
Tento krok můžete samozřejmě vynechat, pokud chcete servírovat na stole celou husu.
To, že je husa upečená, poznáte, že bude maso odpadat od kostí. A pokud dodržíte dlouhé a pomalé pečení, opravdu to tak bude.
Jakmile je husa upečená, odklopte víko pekáče, zapněte v troubě funkci gril a zvyšte teplotu na 200 stupňů a nechte pár minut kůžičku hezky zezlátnout do křupava.
Podáváme s bramborovým nebo/i houskovým knedlíkem a zelím.
Dobrou chuť.


