Vanilkové rohlíčky

Bez vanilkových rohlíčků si snad ani Vánoce představit neumím. Miluju jejich chuť a vůni, když se pečou. Základem je recept od maminky a pak už jen šikovné ruce a je to. Kdo taky miluje vanilkové rohlíčky?

Vanilkové rohlíčky jsou absolutní duší českých Vánoc. Vůně vanilky a ořechů, která se line z trouby při jejich pečení, je tou pravou esencí sváteční atmosféry. Recepty od maminky jsou navíc tím nejcennějším rodinným pokladem, který se dědí z generace na generaci a zaručuje ten nejlepší výsledek.

Tajemství dokonalých, na jazyku se rozplývajících rohlíčků, spočívá v použití kvalitního másla a čerstvě namletých ořechů (ať už vlašských, nebo lískových). Po upečení se rohlíčky obalují v moučkovém cukru s pravou vanilkou ještě vlažné, aby na nich cukr krásně držel. Které cukroví je u vás to nejoblíbenější?

Ingredience

  • 300g hladké mouky
  • 190g másla
  • 100g mletých vlašských ořechů nebo mandlí
  • 100g cukru moučka
  • 1 vanilkový cukr nebo lžíce domácího
  • 1 žloutek
  • na obalení cukr moučka s vanilkou

Postup

Na vál si odvážíme mouku, změklé máslo, cukr, vanilkový cukr, ořechy a žloutek. Všechny ingredience zpracujeme v ruce a vypracujeme hladké těsto. Zakryje potravinovou fólií a dáme na den uležet do lednice.

Druhý den, asi hodinu před pečením, vyndáme těsto z lednice.Troubu si předehřejeme na 170 stupňů. Těsto postupně uždibujeme a vyvalujeme v ruce rohlíčky.

Já jsem letos použila formičky na rohlíčky, takže jsem těsto vymačkávala do formiček. Formičky není třeba vymazávat.

Rohlíčky se budou péct 8-12 minut, velké delší dobu, malinké podstatně méně. Hlídejte si je v troubě.

Po upečení nechte rohlíčky trošku zchladnout a poté je vyklepněte z formiček nebo pokud jste je vytvářeli v ruce jen sundejte z plechu a obalte cukrem s vanilkou.

Dobrou chuť.

Galerie