Bez vanilkových rohlíčků si snad ani Vánoce představit neumím. Miluju jejich chuť a vůni, když se pečou. Základem je recept od maminky a pak už jen šikovné ruce a je to. Kdo taky miluje vanilkové rohlíčky?
Vanilkové rohlíčky jsou absolutní duší českých Vánoc. Vůně vanilky a ořechů, která se line z trouby při jejich pečení, je tou pravou esencí sváteční atmosféry. Recepty od maminky jsou navíc tím nejcennějším rodinným pokladem, který se dědí z generace na generaci a zaručuje ten nejlepší výsledek.
Tajemství dokonalých, na jazyku se rozplývajících rohlíčků, spočívá v použití kvalitního másla a čerstvě namletých ořechů (ať už vlašských, nebo lískových). Po upečení se rohlíčky obalují v moučkovém cukru s pravou vanilkou ještě vlažné, aby na nich cukr krásně držel. Které cukroví je u vás to nejoblíbenější?
Ingredience
- 300g hladké mouky
- 190g másla
- 100g mletých vlašských ořechů nebo mandlí
- 100g cukru moučka
- 1 vanilkový cukr nebo lžíce domácího
- 1 žloutek
- na obalení cukr moučka s vanilkou
Postup
Na vál si odvážíme mouku, změklé máslo, cukr, vanilkový cukr, ořechy a žloutek. Všechny ingredience zpracujeme v ruce a vypracujeme hladké těsto. Zakryje potravinovou fólií a dáme na den uležet do lednice.
Druhý den, asi hodinu před pečením, vyndáme těsto z lednice.Troubu si předehřejeme na 170 stupňů. Těsto postupně uždibujeme a vyvalujeme v ruce rohlíčky.
Já jsem letos použila formičky na rohlíčky, takže jsem těsto vymačkávala do formiček. Formičky není třeba vymazávat.
Rohlíčky se budou péct 8-12 minut, velké delší dobu, malinké podstatně méně. Hlídejte si je v troubě.
Po upečení nechte rohlíčky trošku zchladnout a poté je vyklepněte z formiček nebo pokud jste je vytvářeli v ruce jen sundejte z plechu a obalte cukrem s vanilkou.
Dobrou chuť.


