Sobotní oběd byl ve znamení masa, žampiónů a rýže. Stačí krátká příprava a pak už se maso peče samo. Výsledek je výborný, protože díky delšímu pečení je maso krásně měkké a rýže je ideální přílohou. Zkoušela jsem i s vařeným bramborem a taky to k sobě jde.
Vepřové na houbách je česká klasika, která nikdy nezklame. Je to přesně ten typ jídla, které se po krátké přípravě peče samo v troubě a naplní celý dům nádhernou vůní. Dlouhé a pomalé pečení je klíčem k tomu, aby maso bylo neuvěřitelně křehké a doslova se rozpadalo na jazyku. Houby pustí svou šťávu a vytvoří dokonalou a silnou omáčku.
Pro ještě lepší chuť můžete použít směs různých hub, a pokud máte sušené, nezapomeňte je předem namočit. Ať už si k němu dáte rýži nebo brambory, je to jídlo, které zaručeně potěší.
Ingredience
- 500g vepřového masa
- hladká mouka
- sůl
- pepř
- 300g žampiónů/hub
- 200ml smetany (33%)
- cca. 200ml vody
- 3 lžíce oleje
Postup
Troubu si předehřejeme na 200 stupňů. Maso si nakrájíme na plátky, osolíme, opepříme a obalíme v mouce.
Na pánev dáme olej a osmahneme maso, které pak dáme do pekáče. Podlijeme vodou, aby maso bylo z půlky zaplavené. Přiklopíme a dáme do trouby na 2 hodiny péct.
Po dvou hodinách přidáme očištěné a nakrájené žampióny nebo hříbky a zalijeme smetanou. Teplotu snížíme na 170 stupňů a necháme péct dalších 40 minut.
Ke konci pečení si připravíme přílohu – rýži nebo brambory.
Dobrou chuť.

