Vosí hnízda nebo chcete-li včelí úly. Nerada jsem je chystala, protože mi nikdy nešly vyklopit, trhaly se a byly neskutečně zdeformované. Ač jsem zkoušela různé recepty, i ten od babičky, prostě mi nešly. Letos jsem se kousla, že je prostě dám. Partner je miluje a jeho mamka je letos nechystá, takže jsem se do toho pustila já. Ingredience mám z receptu od babičky, jen jsem upravila poměry do požadované konzistence, která by neměla být příliš vlhká. A ono to vyšlo. Ani jeden kousek se nepokazil, vše na jedničku. Takže od letoška mám další oblíbený druh rychlého nepečeného cukroví.
Vosí hnízda to je cukroví, které dokáže potrápit.
Klíčem k úspěchu je, konzistence těsta – nesmí být ani příliš suché, aby se nedrolilo, ani příliš vlhké, aby šlo vyklopit. Nejdůležitějším trikem je vždy před každým plněním formičku důkladně vysypat moučkovým cukrem. Ten vytvoří kluzkou vrstvu a úlek pak krásně vyklouzne. Uvnitř samozřejmě nesmí chybět poctivý vaječný koňak (pro dospělou verzi)!
Ingredience
- 60g změklého másla
- 100g piškotů
- 100g cukru moučka
- 100g vlašských ořechů
- 2 lžíce kakaa
- 2 lžíce likéru a 1 lžíce rumu NEBO 3 lžíce rumu
- piškoty na podstavce
- cukr moučka na vysypání formičky
- likér nebo vaječňák na náplň
Postup
Do mísy si dáme změklé máslo. Přidáme najemno rozmixované ořechy a piškoty. Dále do mísy dáme kakao, cukr a dvě lžíce likéru (můžete použít můj domácí čoko-kakaový nebo třeba baileys) a jednu lžící rumu. Pokud likér nemáte nebo ho dávat nechcete, dejte tři lžíce rumu.
Z daných ingrediencí vypracujte těsto. Bude vám to chvilku trvat, protože výsledné těsto nebude příliš vlhké, ale ani se vám nebude drolit.
Jakmile máte nachystáno, připravte si formičku na vosí hnízda/včelí úly. Vysypte ji moučkovým cukrem a přebytek oklepejte. Do formičky vměstnejte těsto až po okraj. Udělejte malý důlek a ideálně injekční stříkačkou do něj dejte trošku vaječňáku nebo likéru. Přiklopte piškotem, který do formičky a těsta trošku zmáčknete a můžete formičku otevřít a vosí hnízdo/včelí úl vyndat.
A takto pokračujte, dokud nemáte všechno těsto zpracované. Mně toto množství vyšlo na 23ks malých kousků. Uchovávejte v lednici.
Dobrou chuť.



