Zelňačka. U nás doma se vždycky vařila na oběd na Silvestra. Maminka chystala zelňačku smetanovou, bez papriky a klobásky. Mám ji ráda, ale o kousek radši mám tu s klobáskou. Tento týden jsem na ni měla chuť, ač je to spíš moje zimní jídlo. Vyzkoušela jsem ji dát i Gábi, protože jsem do ní tentokrát dala vysokoprocentní párek a chutnala jí. Gábi milujte i kyselé okurky, takže tato kyselejší polévka u ní byl taky úspěch. Taky máte rádi zelňačku?
Zelňačka je královnou českých polévek a skutečným “comfort food”, které dokáže zahřát a zasytit. Je úžasné, kolik podob může mít – každá rodina má ten svůj zaručený recept. Ať už je to jemná smetanová verze, nebo pikantní s klobásou a paprikou, vždy je to poctivé a chutné jídlo. Je skvělé, že chutná i malé Gábi, zvyká si tak na tradiční české chutě.
Základem každé dobré zelňačky je kvalitní kysané zelí a poctivý základ na cibulce. Pro zahuštění se často používá jíška nebo najemno nastrouhaná brambora, která se v polévce rozvaří. Pro zjemnění chuti a dodání krémové konzistence je na závěr ideální přidat zakysanou smetanu. A chuť na zelňačku může přijít kdykoliv, nejen v zimě.
Ingredience
- 1 cibule
- 1 klobáska nebo vysokoprocentní párek
- 1 lžíce sádla
- 1 lžíce hladké mouky
- 1 lžička sladké papriky
- 2 bobkové listy
- 1/2 lžičky mletého kmínu
- 1l vody nebo vývaru
- 250g kysaného zelí
- 4 brambory
- 100ml smetany 33%
- cukr a sůl podle potřeby
- zakysaná smetana na ozdobu
Postup
V hrnci si rozehřejeme sádlo a lehce osmažíme klobásku nebo párek. Poté vyndáme na misku a na zbývajícím sádle pomalu osmažíme nadrobno nakrájenou cibulku. Nechte cibulku hezky zesklovatět, aby se vám nepřipálila, takže smažte na malý stupeň a klidně 10minut.
Poté přidejte sladkou papriku a mouku, nechte pár vteřin rozvonět a ihned zalijte vodou/vývarem a promíchejte. Přidejte na kostičky nakrájené brambory, kmín, bobkové listy, klobásku/párek a vařte dokud nejsou brambory měkké (asi 20minut).
Jakmile máme brambory měkké, přidejte zelí, které necháte okapat (lák si uschovejte) a ještě ho nakrájejte. Do polévky poté přilijte zhruba 3 lžíce láku ze zelí a nechte polévku ještě dalších 10-15 minut povařit.
Nakonec přidejte smetanu, odstavte z plotny a dochuťte cukrem a solí. My máme rádi polévku kyselejší, takže už ani nepřislazuji, protože nám stačí sladkost ze smetany, ale dochuťte si jak máte rádi vy.
Ozdobit polévku můžete lžičkou zakysané smetany a podávat. Dobrou chuť.

